Sowy to grupa 6- latków

Sowy to, rozbrykane i pełne fantazji sześciolatki, które są bardzo aktywne!!!

Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne

I. POLSKA TO MÓJ DOM (2tyg.)

Rozpoznawanie, identyfikowanie i podawanie nazw określonych symboli narodowych (flaga, godło, hymn narodowy). Utrwalenie informacji o Polsce jako kraju członkowskim Unii Europejskiej. Poznanie hymnu i flagi wspólnoty. Doskonalenie umiejętności ilustrowania ruchem opowieści. Rozwijanie umiejętności matematycznych poprzez podawanie nazw kierunków na kartce papieru, odczytywanie charakterystycznych punktów na mapie. Zainteresowanie przyrodą Polski. Zaznaczenie morza i gór na konturowej mapie Polski. Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej. Wprowadzenie litery J, j na przykładzie wyrazu jama. Przypomnienie nazw miast leżących nad Wisłą. Kształcenie słuchu fonematycznego poprzez słuchanie

i identyfikowanie dźwięków z otoczenia.

II. W KRAINIE MUZYKI

Kształtowanie wrażliwości muzycznej poprzez eksperymentowanie z rytmem

i dźwiękiem. Kształtowanie umiejętności matematycznych poprzez tworzenie zbiorów i obiektów ze względu na określone cechy. Wprowadzenie litery H, h na przykładzie wyrazu harfa. Rozwijanie słuchu – rozpoznawanie nazw instrumentów muzycznych. Rozwijanie zainteresowań dźwiękami wydawanymi przed przedmioty inne niż typowe instrumenty oraz rozwijanie zainteresowań muzyką okolicznościową – właściwą na urodziny, do tańca, relaksu, na uroczystości. Zapoznanie dzieci z trudnościami wynikającymi z uszkodzenia słuchu. Pobudzanie wrażliwości i empatii.

III. ŚWIĘTO MAMY I TATY (2 tyg.)

Poszerzenie słownika biernego i czynnego o skojarzenia ze słowem „mama”. Kształtowanie wrażliwości emocjonalnej, empatii, komunikacji interpersonalnej. Określanie głoski w nagłosie i wygłosie słów o prostej budowie fonetycznej. Kształtowanie umiejętności matematycznych poprzez poruszanie się w przestrzeni wg instrukcji słownej. Rozwijanie percepcji wzrokowej poprzez rozróżnianie elementów ilustracji z tła. Utrwalenie nazewnictwa związanego z relacjami w rodzinie: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, krewni. Wzmacnianie poczucia przynależności do rodziny. Wprowadzenie litery P, p.