Smerfy

Smerfy to grupa 6 latków

"W dalekim lesie mieszkają,
Domki w kształcie grzybków mają.
Małe niebieskie ludki,
Wyglądają, jak krasnoludki.

Na głowach białe czapeczki mają,
Smerfami się nazywają.
Uczą się tu i pracują,
 Bawią oraz smerfują".

Smerfy to wesołe, rozbrykane i pełne fantazji sześciolatki, które są bardzo aktywne. Uczą się wiele różnych reguł i umiejętności , poznają nowe miejsca i rzeczy. Stają się już bardziej samodzielne, silnie przeżywają emocje. Niedługo pójdą do szkoły!

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNE

Tematyka

I.   Przedszkolak bezpieczny na drodze i w domu

II.  Idzie jesień przez ogród i sad

III. Idzie jesień do zwierząt

IV. Co z czego robimy

I. Dziecko poznaje charakterystyczne elementy drogi w mieście (znaki drogowe, sygnalizacja świetlna) oraz utrwala podstawowe zasady ruchu drogowego. Utrwala numery telefonów alarmowych. Wie, aby nie rozmawiać z obcymi, bierze udział w wycieczce do straży pożarnej.

II. Poznaje i nazywa warzywa i owoce, poznaje sposoby ich przechowywania i przetwarzania, jako formy gromadzenia zapasów na zimę. Rozumie pojęcia związane z piramidą zdrowego żywienia. Poznaje literę „O” „o”. Układa modele wyrazów z zaznaczeniem samogłoski „o” ( Ola, osa)

III. Omawianie sposobów przygotowania się zwierząt do zimy: odloty ptaków, zasypianie, gromadzenie zapasów, zwracanie uwagi na zmiany w wyglądzie zwierząt przed zbliżającą się zimą: zmiana ubarwienia, gęstnienie futra, piór, zwiększenie masy ciała. Odkrywanie litery a – małej i wielkiej, drukowanej i pisanej. Układanie schematów i modeli dźwiękowych słów: ananas, Ada.

IV. Opisywanie charakterystycznych cech i ról wybranych zawodów, np.: piekarz, rolnik, budowniczy, itp., zachęcanie do wykonywania prostych potraw, poznawanie sposobu otrzymywania pieczywa, sera, poznawanie zwierząt: owcy i barana, poznawanie pochodzenia wełny, poznawanie sposobu otrzymywania papieru; odkrywanie litery „m” – małej i wielkiej, drukowanej i pisanej (mama)