Muminki

Muminki to grupa 4 latków

Jak małe, zwinne, sprytne Muminki, dzieci są bardzo pracowite chętne do odkrywania nowości w życiu codziennym. Muminki uwielbiają wszelkie zabawy; zarówno te indywidualne, swobodne wymagające ich inwencji twórczej, jak i te organizowane przez nauczycielki. Dzieci są chętne do wszelkich doświadczeń, które rozbudzają ich zmysły i pozwalają na praktyczne działanie. Kochają swoje panie, które otaczają je opieką, wsparciem, przytulą i pocieszą w trudniejszych chwilach.

Roztańczona, rozśpiewana i zawsze chętna do wszelkich działań grupka dzieci przypomina bajkowe Muminki- grzeczne i kulturalne, pamiętające o magicznych słowach takie jak: dzień dobry, do widzenia, dziękuję, proszę i przepraszam.

Nauczycielki: Sara Klepacka, Anna Kamińska

Pani Woźna: Maria Wyrzykowska-Łata

Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne

• Udział w zabawach muzyczno-rytmicznych przy piosenkach znanych dzieciom.
  • Wdrażanie do zgodnej zabawy w małych grupach, dzielenie się zabawkami, przestrzenią do zabawy; równe traktowanie wszystkich kolegów.
  • Wzbogacanie słownictwa o nazwy drzew i ich owoców.
  • Kształtowanie umiejętności sprawnego przeliczania w granicach możliwości dzieci.
  • Kształtowanie umiejętności klasyfikowania według jednej cechy.
  • Kształcenie umiejętności uważnego słuchania utworów literackich.
  • Układanie krótkich zdań na podany temat.
  • Kształtowanie analizy i syntezy sylabowej wyrazów.
  • Nauka piosenek i pląsów.
  • Rozpoznawanie i nazywanie niektórych zwierząt i roślin leśnych, popularnych gatunków grzybów.
  • Stosowanie pojęć: dłuższy, krótszy, taki sam.
  • Dostrzeganie i nazywanie zmian zachodzących jesienią w przyrodzie.
  • Różnicowanie wysokości: wysokie - niskie oraz wielkości: małe - duże, mniejsze-większe.
  • Wykonywanie prac plastycznych z wykorzystaniem różnych materiałów, m.in. plasteliny, bibuły.
  • Właściwe reagowanie na umówione wcześniej sygnały wzrokowe i dźwiękowe w zabawach ruchowych.