Zajęcia logopedyczne w naszym przedszkolu prowadzi Pani Aneta Romanowska.

W przedszkolu funkcjonuje bogato wyposażony gabinet logopedyczny, a zajęcia logopedyczne z dziećmi odbywają się każdego dnia.

Pani Aneta pracuje z dziećmi w:

- poniedziałek 16:00 - 18:00

- wtorek 8:00-15:00

- środa 8:00-12:00

- czwartek 8:00-13:00 (Polna Róża)

- piątek 8:00-15:00

W każdy poniedziałek pani Aneta zaprasza wszystkich rodziców zainteresowanych stanem mowy swoich dzieci na dyżur w godzinach: 16:00 - 18:00

We wrześniu i październiku w przedszkolu przeprowadzone jest przesiewowe badanie mowy wśród wszystkich dzieci uczęszczających do placówki. Na podstawie przesiewowego badania mowy wyłonione są dzieci, które objęte są indywidualną opieką logopedyczną. Czas trwania zajęć logopedycznych wynosi ok. 20 min. i jest on uzależniony od możliwości i potrzeb dziecka.

Na zajęciach prowadzone są ćwiczenia, które mają na celu:

• usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy),
  • kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, wydłużanie fazy wydechowej,
  • kształtowanie prawidłowych czynności fizjologicznych w obrębie aparatu mowy (tj. połykanie, żucie, odgryzanie),
  • rozwijanie słuchu fonematycznego,
  • wzbogacanie słownictwa, rozwijanie mowy opowieściowej,
  • rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi,
  • rozwijanie umiejętności rozumienia wypowiedzi słownych,
  • uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek.

Zajęcia logopedyczne dla dzieci w przedszkolu są zajęciami wspomagającymi, dlatego należy kontynuować terapię w domu, aby zachować ciągłość i systematyczność.

Każde dziecko uczęszczające na zajęcia logopedyczne ma swoją teczkę do której wkładane są ćwiczenia i propozycje zabaw do pracy nad mową w domu.

Dodatkowo we wszystkich grupach wiekowych prowadzone są zajęcia ortofoniczne.

Mają one charakter profilaktyczny.

Obejmują: ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, logorytmiczne, słuchowe, ćwiczenia usprawniające narządy mowy, ćwiczenia motoryki małej i dużej.