Kilka słów o Twórczyni Integracji Sensorycznej

TWÓRCZYNI  TERAPII  INTERGACJI  SENSORYCZNEJ

Dr. A.Jean Ayres urodziła się w 1923 roku  w Visalii stan  Kalifornia USA. Ukończyła studia z zakresu terapii zajęciowej uzyskując stopień magistra na Uniwersytecie Południowej Kalifornii / University of Southern California  USC/ w 1954 roku . W 1961 roku uzyskała stopień doktora filozofi w zakresie psychologii uczenia na Uniwersytecie Południowej Kaliforni USC. W latach 1964 – 1966 ukończyła sudia podoktoranckie  w Narodowym Instytucie Zdrowia Psychicznego / National Institute of Mental Health/ w Instytucie Badań Mózgu /Brain Reasearch Institute/ w Instytucie Rozwoju Dziecka / Institut of Child Development na Uniwersytecie Kalifornijskim  w Los Angeles /UCLA/.

Od 1959 roku została przyjęta do grona profesorów wykładowców na Uniwersytecie Południowej Kalifornii na dwóch wydziałach : terapi zajęciowej i psychologi uczenia się. W 1975 roku otwiera Klinikę  / Ayers Clinic/  w  Torance w Kalifornii . Początkowo była to prywatna klinika , dziś jest centrum /nonprofit/ terapii i badań integracji sensorycznej stowarzyszonym z Międzynarodową Organizacji Integracji Sensorycznej / Sensory Integratin International/ . W roku 1985 przechodząc w stan spoczynku została emerytowanym profesorem Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Podczas wielu lat tworczej pracy dr. Ayers opracowała i wystandaryzowała przeszło 20 testów, i opublikowała przeszło 50 naukowych artykułów w różnych profesjonalnych czasopismach. Napisała również dwie książki Sensory Integration and The Child  / Integracja Sensoryczna i Dziecko/  oraz Sensory Integration and Learning Disorders   /Integracja Sensoryczna i Trudności w Uczeniu się/. Nakręciłą cztery profesjonalne filmy szkoleniowe .