Jak skutecznie wspomagać rozwój mowy dziecka

W procesie kształtowania się mowy ogromną rolę odgrywają rodzice.

Są pierwszym i najważniejszym wzorem, który dziecko będzie próbowało naśladować.

A oto kilka rad w jaki sposób skutecznie wspomagać rozwój swoich dzieci:

• Mówmy do dziecka prostym językiem, wolno, wyraźnie,  patrząc w oczy dziecka, używając gestów i mimiki.

• Obserwujmy czy dziecko dobrze słyszy, w razie wątpliwości wykonajmy badanie słuchu.

• Zadbajmy o to, aby dziecko prawidłowo nauczyło się żuć podając twarde pokarmy np. marchewkę (żucie powinno odbywać się  przy zamkniętej buzi ruchami okrężnymi), odgryzać (prawidłowe odgryzanie możliwe jest po wyrżnięciu siekaczy - powinno być przednie tj. dziecko powinno odgryzać pokarm przodem), oddychać (w czasie spoczynku nosem przy zamkniętej buzi, podczas mówienia ustami).

• Obserwujemy proces połykania ( prawidłowy przebiega bez napięcia warg i językiem uniesionym do podniebienia).

• Kontrolujemy prawidłowość zgryzową.

• Czytajmy i opowiadajmy dziecku bajki.

• Uczmy krótkich wierszyków i wyliczanek na pamięć.

• Śpiewajmy dziecku piosenki i kołysanki.

• Wspólnie nazywajmy przedmioty z najbliższego otoczenia tłumacząc do czego służą, jak są zbudowane.

• Wspólnie z dzieckiem bawmy się w zabawy dźwiękonaśladowcze, zabawy językowe, zabawy paluszkowe.

• Cierpliwie słuchajmy tego, co do nas mówi dziecko.

• Zachęcajmy dziecko do mówienia – stawiając dziecku pytania. Sami odpowiadajmy na pytania dziecka cierpliwie i wyczerpująco.

• Chwalmy dziecko za każdą aktywność słowną.

• Bawmy się z dzieckiem językiem przygotowując do wymowy trudniejszych głosek.