Etapy rozwoju mowy

1. Okres melodii (od narodzin do 1 r. ż.) - w tym okresie wyróżniamy tzw. głużenie w 2 -3 miesiącu życia i gaworzenie- od 5-6 miesiącu życia.

2. Okres wyrazu  (1- 2 r ż) - pojawiają się pierwsze wyrazy: mama, tata, baba. Dziecko. potrafi wypowiadać wszystkie samogłoski z wyjątkiem samogłosek nosowych [ą, ę]. W tym okresie doskonali się artykulacja spółgłosek: [m, p, b, m., t, d, n, k, ś, ć], czasami także [ź],[dź], zaś pozostałe spółgłoski są zwykle zastępowane łatwiejszymi.

3. Okres zdania (2-3 r. ż) - pojawiają się proste zdania. Dziecko wymawia samogłoski nosowe: [ę, ą] i spółgłoski: [w, f, wi, fi, ś, ź, ć, dź, ń, l, li, k, g, ch, ki, gi, chi, j, ł], pojawiają się spółgłoski [s, z, c, dz].

4. Okres swoistej mowy dziecięcej (3- 7 r. ż) – ok. 4-5 r. ż. pojawiają się głoski głoski: [sz, ż, cz, dż] oraz „r”. Ok. 5-6 r.ż. utrwalają się głoski [sz, ż, cz, dż, r].  Około 7 r.ż. rozwój mowy powinien być zakończony