Akcja „Cała  Polska  Czyta  Dzieciom

w Przedszkolu nr 201

Nie do przecenienia jest rola, jaką  w wychowaniu i rozwoju człowieka i to już od najmłodszych lat,  odgrywa kontakt z książką, rozwijając wrażliwość i wpływając na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc to i doceniając - nasze przedszkole,  w ramach społecznej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” , realizuje program

Poczytaj mi proszę…” .

Koordynatorem akcji jest Pani Marta Kantarska – Bryła, która jest nauczycielką z grupy dzieci 5 letnich -„Smerfów”.

W ramach realizowanego cyklu spotkań  z książką nauczycielki we wszystkich grupach  codziennie, w trakcie poobiedniego odpoczynku, czytają dzieciom bajki. Raz w tygodniu do akcji włączają się również rodzice. Natomiast raz w miesiącu odwiedzają nas wyjątkowi goście, czyli osoby powszechnie znane lub sławne w środowisku lokalnym, zapraszane przez P. Martę.

4 czerwca 2014 (wtorek)

w ramach akcji

Cała  Polska  Czyta  Dzieciom

odwiedził nasze najmłodsze przedszkolaki (Krasnale i Biedronki)

aktor - p. Daniel Wieleba.

Nasz gość przeczytał dzieciom jedną z historii małego żółwia Franklina znanego dzieciom na całym świecie z powszechnie lubianych książeczek oraz popularnych filmów animowanych.

Historia ta dotyczyła niezwykle ważnego wydarzenia z życia przeciętnego kilkulatka

-  wycieczki, która i nas niedługo czeka :)

Pan Daniel nie tylko wyjątkowo zaprezentował treść opowiadania,

ale również pobawił się z dziećmi.

Podczas tych zabaw dzieci próbowały naśladować sposób poruszania się przeróżnych postaci,

o których p. Daniel czytał,  np. dinozaurów, bobrów, sów itd.

Dzieci podziękowały Panu Danielowi za odwiedziny, wręczając mu samodzielnie wykonane laurki.

Na zakończenie spotkania zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Był to bardzo mile spędzony czas :)

Autor: Marta Kantarska - Bryła

11 kwietnia  w ramach akcji  Cała  Polska  Czyta  Dzieciom, przyjęła zaproszenie wiceminister Edukacji Narodowej Pani Joanna Elżbieta Berdzik i przybyła do naszego przedszkola. Pani Joanna aby zdobyć sobie sympatię przedszkolaków, spotkanie rozpoczęła od nawiązania kontaktu z dziećmi poprzez zadawanie im pytań, na które z chęcią udzielały odpowiedzi,  a następnie przeczytała dzieciom opowiadanie pt.„Lekarka” Renaty Piątkowskiej”.  Zrobiła to tak profesjonalnie i tak zabawnie, że mała publiczność z chęcią słuchała i czekała na możliwość obejrzenia obrazków.  Było przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy. I o to chodziło! Dziękujemy pani za poświęcony czas i za niespodzianki, które otrzymały dzieci na zakończenie spotkania. Dzieci odwdzięczyły się i wręczyły podziękowanie Pani Wiceminister w postaci własnoręcznie wykonanej laurki.

Autor: Marta Kantarska-Bryła

Naszym kolejnym gościem, który odwiedził Nas (10 kwietnia, na Wilczym Dole 4) w ramach społecznej kampanii

Cała  Polska  Czyta  Dzieciom,

realizując program „Poczytaj mi proszę” był burmistrz Ursynowa Piotr Guział.

Burmistrz zabrał ze sobą książki, które czytał swoim córkom, kiedy były małe. Zaczął od kilku dobrze znanych wierszy autorstwa Jana Brzechwy, wśród których była m.in. „Kaczka dziwaczka”. Następnie dzieci w demokratycznym głosowaniu wybrały jedną z dwóch książek, które zaproponował burmistrz. Zdecydowaną przewagą głosów wygrało „Ptasie radio” Juliana Tuwima. Przedszkolaki wsparły burmistrza w czytaniu poprzez wierne naśladowanie  ptasich głosów.

Dzieci nawiązały z gościem bardzo dobry kontakt co dało się zauważyć w ilości pytań, które zadawały swojemu gościowi. Ciekawiło je m.in. to, na czym polega praca burmistrza Dzielnicy. Dzieci otrzymały bardzo szczegółową odpowiedź na zadane pytania, tj.

„Przede wszystkim na rządzeniu i podejmowaniu decyzji. Kiedy trzeba podjąć decyzję czy wydać pieniądze na posianie nowej trawy i kwiatków lub na zakup nowych książek dla dzieci, zwołuje się sesje Rady Dzielnicy i w demokratycznym głosowaniu, tak jak wy dzisiaj głosowaliście za tym, którą książkę mam przeczytać, podejmujemy decyzję na co wydać środki”

Ponadto dzieci zapytały  burmistrza również o jego ulubioną książkę i bajkę z dzieciństwa.

Dzieci podziękowały burmistrzowi za odwiedziny i wręczyły własnoręcznie przygotowaną przez nich laurkę, w której w środku  wkleiły swoje grupowe zdjęcie, na pamiątkę.

Spotkanie przebiegło w bardzo milej atmosferze i  zakończyło się wspólnym zdjęciem.

Autor: Marta Kantarska - Bryła

W dniu 19.03.2013 dzieci z grupy "Misie" i "Plastelinki" (ul. Polnej Róży 1) odwiedził aktor teatralny i filmowy - Pan Bogdan Kalus.

W ramach akcji Cała  Polska  Czyta  Dzieciom przeczytał on przedszkolakom wybrane opowiadania z książki pt. "Plaster czarownicy i inne baśnie" Małgorzaty Strzałkowskiej.

Niezwykłe wydarzenia, żartobliwy język utworów, ale przede wszystkim znakomite zaprezentowanie tekstu przez Pana Kalusa spowodowały, że dzieci z ogromną uwagą śledziły przebieg akcji w opowiadaniach.

W kolejnej części spotkania gość opowiadał wesołe historie ze swojej pracy, a kandydatów na aktorów uprzedził, że przed nimi jest jeszcze duuuużo nauki.

Przedszkolaki podziękowały Panu Bogdanowi Kalusowi za ciekawe spotkanie piękną laurką i promiennymi uśmiechami.